Využíjte našich předsezonních slev

Rádce začínajícího krbaře

Rádi bychom vám touto cestou poskytli základní důležité informace, které by měl znát každý uživatel krbových kamen nebo vložek. Nenásilně, s občasnou frekvencí a doufáme, že i vtipně, se vám budeme věnovat formou příspěvků na téma „svět kamen“.

Témata očekávejte různorodá, např. kam umístit kamna? Raději kamna nebo vložku? Bezpečnost při užívání. Výběr příslušenství. Technické vychytávky apod.

Budeme se snažit informovat poutavě, s využitím fotografií a videí, případně odkazů.

Děkujeme, že jste s námi.

Tým AmbiFire


Březen 2021 a téma: Jaký typ topeniště na dřevo vybrat? Krb, krbová kamna nebo krbovou vložku?

Při stavbě rodinného domu dochází k logické otázce - jaký typ topeniště si vybrat, když máme jako palivo dřevo? Krb, krbová kamna nebo snad krbovou vložku? Zájemce, který se nikdy o téma topeniště nezajímal, bude téměř jistě tápat. Jaký je vlastně rozdíl mezi těmito druhy vytápění? Ten nejzásadnější je kontakt s ohněm:

• Krb nabízí otevřené ohniště. Jste tedy v přímém kontaktu s ohněm.

• Krb osazený krbovou vložkou naopak brání přímému kontaktu s ohněm sklem, ale zachovává si vizuální charakter krbu.

• Krbová kamna stojí samostatně bez obezdívky a oheň je rovněž schován za sklem. 

Další rozdíly určují právě stavební nároky:
• Krb je kompletně obestavěné topeniště s vývodem kouře a zplodin komínem ven, kdy se k obestavbě nejčastěji používají cihly nebo betonové panely.

• Krbová vložka je rovněž obestavěna, ale současným trendem jsou kromě cihel např. kalcium-silikátové desky s výbornými tepelně-izolačními vlastnostmi nebo akumulační stavba pro zachování dlouhodobého tepla.

• Krbová kamna obestavbu nemají, pouze se k nim jednoduše připojí roura k odvodu spalin a ihned mohou sloužit.

Posledním zásadním kritériem je účel:
• Krb bývá volbou pro ty, kteří hledají dekorativní doplněk, který prostě i trochu zahřeje. Ohřátý vzduch však ve velké míře spotřebovává samotné hoření.

• Krbové vložky jsou alternativou pro jedince, kteří se nechtějí vzdát krbu, ale výhřevnost pro ně představuje důležitou funkci. Vložky zvedají účinnost přenosu tepla cca o 50 – 80% oproti klasickému krbu.

• Krbová kamna jsou jednoznačnou volbou v případě, že potřebujeme buď hlavní nebo silný záložní zdroj tepla. Navíc existuje řadu designově povedených modelů, takže i v tomto případě jde o dekorativní prvek.

Pro účely rozvodu tepla po celém objektu se využívají krbová kamna s teplovodním výměníkem. Teplovodní výměník lze připojit na tzv. otevřený nebo uzavřený teplovodní systém. Podmínkou je, aby součástí uzavřeného systému byla vestavěná ochlazovací smyčka, pojistným ventil a oběhové čerpadlo. Teplotní výkon kamen se musí přesně určit. Předimenzovaná kamna nemůžete pořádně roztopit – v místnosti by bylo příliš horko, kamna dehtují, kouří a snadno zanesete komín.

 

 

Taurus